Министар спољних послова Никола Селаковић отворио је вечерас на понтификалном Латеранском универзитету у Риму изложбу „Србија и Ватикан 1878-1914“. Селаковић је поручио да изложба сведочи о богатој стогодишњој историји дипломатских односа Србије и Свете столице, истакавши да су темељи наших односа јаки, дубоки и засновани на заједничким вредностима и интересима. Обраћајући се присутнима, министар је рекао да је Србија од почетка своје нововековне државности настојала да са Светом столицом успостави ефикасну комуникацију како би се питање односа међу хришћанима у овом делу света решавало на миран и, у складу са напредним српским уставотворним решењима из 19. века, модеран начин. „Подсећам вас да су још од Сретењског устава, грађани Србије римокатоличке вероисповести уживали пуна верска права и слободе“, казао је министар и додао да српски народ вековима дели животни простор са другим народима и конфесијама, као и да је тај простор много пута био поприште сукоба који су неретко имали и религиозну димензију.
„Сарадња са Светом Столицом била је од велике важности како би се отворена питања међу хришћанима на овим просторима решила на миран и хришћански начин“, указао је министар. Селаковић је навео да и данас Србија и Света Столица развијају сарадњу засновану на разумевању, посебно нагласивши да је за нашу земљу од велике важности позиција Свете Столице у погледу једнострано проглашене независности Косова и Метохије
„Борећи за очување свог територијалног интегритета и суверенитета на Косову и Метохији, Србија инсистира на томе да је културно наслеђе у нашој јужној покрајини не само српско, већ да је реч о наслеђу хришћанске Европе“, рекао је министар и подвукао да хришћански темељи Европе не могу бити сачувани без минимума свехришћанског јединства и кохезије.
Поред шефа српске дипломатије присутнима су се обратили секретар Свете Столице за односе са државама монсињор Пол Ричард Галагер, као и амбасадор Србије при Светој Столици Сима Аврамовић.
Изложби су присуствовали амбасадори бројних земаља акредитованих при Светој Столици, и то из: Русије, Велике Британије, Турске, Шпаније, Грчке, Словачке, Бугарске, Северне Македоније, Холандије, БиХ, Кубе, Јапана, Индонезије, Мексика, Панаме, Анголе, Чешке, Грузије, Аустралије, Камеруна и Никарагве и отправници послова амбасада САД, Румуније, Црне Горе, Хрватске и Албаније. |